הקשר בין אחסון אתרים לקידום אתרים

מדוע חשוב להבין את נושא אחסון האתרים ואיך הוא מתקשר לקידום אתרים?

תשובת מדריך קידום אתרים Inlight:
אחסון האתר שלכם הוא ללא ספק אחד האספקטים החשובים ביותר שלו מכיוון שהוא בסופו של דבר יהיה זה שיקבע עד כמה האתר שלכם יהיה נגיש לגולשים במדינות מסוימות. הוא גם יכול לקבוע במידה מסוימת כיצד גוגל יתקשר עם האתר שלכם.

מקום אחסון האתר וזמן העלייה שלו

ההמלצה הראשונה ואולי הכי חשובה היא להתאים את הארץ בה נמצא קהל היעד העיקרי שלכם לארץ בה מאוחסן האתר. במילים אחרות, אם האתר שלכם ישראלי, בחרו חברת אחסון אתרים ישראלית, ואם האתר שלכם אמריקאי או בינלאומי, בחרו חברת אחסון אתרים אמריקאית…
בהקשר הזה, לא כולם יודעים שגוגל בודק את זמן עליית האתר אצל קהל היעד המקומי שלו ולא בהכרח את זמן הטעינה שלו עבור הזחלן של גוגל (הגוגל בוט). הדבר נכון גם לגבי אתרים סלולאריים שמושפעים מאוד מהרשת הסלולארית של הגולשים והמהירות שלה. ככל שהאתר עולה מהר יותר, כך יש לו סיכוי גבוה יותר לקבל בונוס בתוצאות החיפוש, אע"פ שכרגע מדובר בגורם דירוג זניח יחסית בחשיבות שלו.

זמינות האתר

זמינות האתר היא עוד אלמנט חשוב מאוד שמושפע ישירות מהאחסון שלו : בחברת אחסון טובה, האתר יהיה זמין 99% מן הזמן (כי אף פעם אין 100%…). לעומת זאת, בחברות אחסון לא מקצועיות, ייתכן מאוד שהאתר שלכם לא יהיה זמין חלק גדול מן הזמן, מה שיגרום לחוסר שביעות רצון אצל הגולשים שירצו להיכנס לאתר ולא יצליחו.
גם מבחינת גוגל לא מדובר במצב אופטימאלי מכיוון שאם הזחלן של מנוע החיפוש לא יצליח לגשת לאתר, הוא יקטין את תדירות הביקור בו, התוכן שיופיע בגוגל יהיה יחסית פחות עדכני ופחות דפים חדשים יסרקו בכל ביקור. הדבר קריטי מאוד לאתרים שנמצאים בתחילת דרכם וחשוב לוודא שכל הדפים שנמצאים בהם אכן נסרקים.

כתובות IP , חבילות SEO וריסיילר

עוד אלמנט שעשויה להיות לו חשיבות בקידום האתר הוא כל נושא כתובות ה – IP : ממש כמו לגולשים, כך גם לאתרים יש כתובות IP משלהם. אם יש לנו יותר מאתר אחד, אבל לכל האתרים יש את אותה כתובת IP או כתובות שנמצאות באותו טווח (כמו שהמצב כמעט בכל חבילת אחסון סטנדרטית), גוגל עשוי לזהות שמדובר באתרים שכולם שייכים לנו. במקרה כזה אם נרצה לקשר בין האתרים השונים, אנחנו עלולים להסתכן בכך שנקבל עונש.
על מנת להתגבר על כך, חברות אחסון האתרים מציעות לנו שרות שנקרא "אחסון לקידום אתרים" (או שם דומה אחר). מדובר בשירות שנותן לנו מספר כתובות IP בטווחים (C Class) שונים על גבי חבילת ריסיילר (ראו בהמשך), כך שלכאורה קשה יותר למנועי החיפוש לזהות שכל האתרים הם שלנו ואנחנו לוקחים פחות סיכון כאשר אנחנו מקשרים ביניהם. יש אפילו חבילות של כמה עשרות כתובות IP שונות למי שמנהל מספר גדול של אתרים (במיוחד בחו"ל).
מצד שני, חשוב לזכור שמדובר רק בכלי מניעה ואנחנו עדיין צריכים לקשר בין האתרים שלנו באופן מתון ולא מוגזם…
כמו כן, גם אם לא מתכוונים לקנות חבילת קידום אתרים, רצוי לחשוב על רכישת חבילת ריסיילר (Reseller) שמתנהגת כמו חבילת קידום אתרים להוציא את עניין ה – IP (כתובות ה – IP עדיין יכולות להיות שונות, אבל יהיו באותו הטווח).
היתרון של חבילה כזו הוא שכל אחד מן האתרים שלנו יושב על חשבון נפרד וכך קל יותר לנהל אותו או להעביר אותו לניהול של הלקוח שלנו בלי לחשוף אותו אל שאר האתרים שלנו. זו גם שיטה בטוחה יותר מבחינת אבטחת מידע מכיוון שאם אחד האתרים חס וחלילה נפרץ, הוא לא חושף את שאר האתרים על השרת. חבילות ריסיילר עלולות להיות יקרות יותר מחבילות סטנדרטיות.

מחשוב ענן

מחשוב ענן הוא המונח החם ביותר בנושא אחסון אתרים כיום: מדובר בשירות שמאפשר להשתמש בכוח עיבוד של יחידות מחשוב מרוחקות על מנת ליצור סביבת אחסון וירטואלית עם אפשרויות רבות מאוד בנוגע לשרת האחסון ותוכנת הניהול המותקנת בו, זאת באמצעות תוכנות המבצעות הדמיה של סביבות הרצה מסוימות ומחלקות את המשאבים בהתאם.
מבחינת קידום אתרים, הדבר מאפשר לנו לעבוד עם המערכת הנוחה לנו ביותר ולא להתחייב למערכת אחת ספציפית במידה ונרצה להחליף את הנוכחית בעתיד. לדוגמה, יש מערכות ניהול שרת שעובדות טוב יותר עם וורדפרס שהיא מערכת ניהול תוכן מתקדמת (ברמת מנהל האתר) הדורשת לעיתים גישה ישירה אל הגדרות האבטחה על השרת כדי לעבוד איתה בצורה אופטימאלית (למשל, על מנת להעלות מדיה ותמונות ללא הפרעה ישירות מן המחשב או לבצע עדכונים אוטומטים).
מחשוב ענן מספק בדרך כלל גם שירותי גיבוי טובים יותר, וכך נמנע הצורך לגבות את האתר באופן ידני מדי תקופה.

על אודות יוסטין גרינדאה

יוסטין גרינדאה הוא המנהל הטכנולוגי של חברת Sweethome אשר מעניקה שירותי אחסון אתרים לעסקים, חברות ממשלתיות ופרטיים ברשת.