"מחרבן מילות המפתח" – לאיתור ביטויי זנב ארוך

כאשר מנסים לאתר מילות מפתח רלוונטיות לקידום אתר, ברירת המחדל היא כמעט תמיד ה-Keyword Planner של גוגל. אבל מה קורה כאשר מנסים לאתר "ביטויי זנב ארוך" – אותם ביטויים ספציפיים המורכבים ממספר מילים, ומהווים חיפוש ייחודי בקרב משתמשים שונים? במקרה זה, הכלי של גוגל כמעט ואינו רלוונטי, ואנו נדרשים לאתר את הביטויים באמצעות "עבודה שחורה" של ניסוי וטעייה ב-Google Suggest.

הכירו את "מחרבן מילות המפתח" (סליחה על הבוטות – וכן, זו לא טעות. Keyword Shitter, משחק מילים חביב שמבוסס על כתובת הדומיין של הכלי). הכלי הקטן והפשוט הזה (אולי אפילו פשוט מדי) מנסה לשים סוף לבזבוז הזמן שבאיתור ביטויי זנב ארוך, ומציע רשימת ביטויי זנב ארוך לכל מילת מפתח – בלחיצה אחת.

מחרבן מילות המפתח לאיתור ביטויי זנב ארוך

"מחרבן מילות המפתח" – המסך הראשי

איך זה עובד? (או: שמים סוף לעצירות בביטויי הזנב הארוך)

הכלי עצמו מבוסס על שאילתות אוטומטיות שנשלחות ל-Google Suggest על פי מילת המפתח שהוזנה על ידי המשתמש. נכנסים לאתר, מזינים לתוך תיבת הטקסט את מילת המפתח שלה מבקשים לאתר את הביטויים הרלוונטיים (אפשר גם יותר ממילת מפתח אחת), לוחצים על כפתור "Shit Keywords" וממתינים.

הכלי מבצע שאילתות חיפוש עם מילת המפתח שהוזנה, בתוספת של אות אחת בכל פעם – כך לדוגמה אם הכנסתם את מילת המפתח "דיאטה", הכלי יבצע שאילתות על הביטוי "דיאטה א" ויחזיר את כל ההצעות הרלבנטיות, לאחר מכן את הביטוי "דיאטה ב" וכן הלאה. בנוסף מבצע הכלי שאילתות גם בתוספת אותיות לועזיות (כך שתתקבלנה גם תוצאות משולבות עברית-אנגלית, כגון "דיאטת zone").

חשוב לציין כי פעולת הכלי לא מסתיימת מעצמה (ברוב המקרים) – ככל שתשאירו אותו פועל ברקע זמן רב יותר, כך תקבלו יותר תוצאות משאילתות נוספות שרצות ברקע.

keyword shitter

דוגמה לשאילתה לביטוי "דיאטה"

היתרונות שבמחרבן מילות המפתח – ויש גם חסרונות

היתרון הברור של מחרבן מילות המפתח (מלבד השם, כמובן) הוא בחסכון בזמן ובאיתור האוטומטי של ביטויי הזנב הארוך, שאת חלקם היה קשה מאוד למצוא בלי עבודת נמלים בגוגל.

יתרון יחסי נוסף (שעלול להיתפס כחסרון אצל אחרים) נמצא בפשטותו של הכלי – פה לא תמצאו גרפים צבעוניים, מספרים או עוגות – רק תיבת טקסט וכפתור "חרבן". מי שמחפש את הניתוחים המעמיקים, ימצא את עצמו בורח לכלים אחרים.

יחד עם זאת, קיימים מספר חסרונות לכלי, שנובעים רובן ככולם מפשטותו. ראשית, הסמנטיקה. הכלי לא מבצע שאילתות להטיות של הביטויים שהוזנו לו. כך, לדוגמה, אם תזינו את הביטוי "ירושה" לא תקבלו תוצאות שקשורות לביטוי "ירושות" וגם לא "הירושה".

חסרון נוסף הוא שהכלי אינו מציג נפחי חיפוש לביטויים שהוא מוצא. במקרה זה תיאלצו לחזור למתכנן מילות המפתח ולהזין את הביטויים הרלבנטיים, כדי לאמוד את נפח החיפוש של כל ביטוי.

כלים פופולריים נוספים לאיתור זנב ארוך

אם החלטתם שמחרבן מילות המפתח לא בשבילכם, קיימים כלים נוספים לאיתור ביטויי זנב ארוך על פי מילת מפתח. רובם המוחלט של הכלים עובדים בשיטה דומה מאוד, ביניהם כאלה מתקדמים יותר ואחרים יקרים יותר.

יש לציין כי מרבית הכלים הקיימים לא עובדים בצורה טובה בעברית, וחלקם מציגים תוצאות חלקיות בלבד בשל מגבלות השפה. הנה כמה מהכלים הפופולריים יותר:

הכלי של WordStream.com – מורכב ממספר כלים שונים (כלי ביטויי זנב ארוך, כלי ביטויי נישה) ומאפשר מחקר דומה לאיתור ביטויים משלימים. זהו כלי חינמי, עם הגבלה ל-30 חיפושים.

הכלי של Hittail.com – כלי בתשלום (קיימת גרסת ניסיון) אשר מאפשר לאתר ביטויי זנב ארוך בזמן אמת, על פי התנועה לאתר.

Keyword Researcher – זהו כלי להורדה בתשלום, המאפשר מחקר מילות מפתח נרחב בהרבה. בכלי קיימות שאילתות מובנות לביטויי זנב ארוך (לדוגמה שאלות "איך…", שאלות "האם…" ושאלות "…עבור…" – לכל ביטוי שתזינו יורצו השאילתות הנ"ל בכל הוריאציות האפשריות).

כלים נוספים – חינמיים ופשוטים (ותודה לגבריאל מנשה): UberSuggest , KeywordBuzz (שמאפשר גם חיפוש בעברית, ומציג תוצאות דומות מאוד ל-KeywordShitter).

לסיכום – כל אחד יכול למצוא ביטויי זנב ארוך

חשיבות איתור ומציאת ביטויי זנב ארוך אינה מוטלת בספק גם כיום (לפחות עד העדכון הבא…), וכך גם חשיבות השימוש בכלי זמין, נוח ופשוט לאיתור הביטויים הללו.

מחרבן מילות המפתח – כשמו כן הוא – יטיל לעברכם מאות ואלפי ביטויים רלוונטיים (וגם לא רלוונטיים), שמתוכם תוכלו לברור את אלו המתאימים והחשובים לקידום האתר שלכם. כל זאת בצורה פשוטה, ברורה ולא מתחכמת מדי – כזו שמתאימה למשתמשים חדשים, מקדמים מתחילים וגם ככלי תומך נוסף לכלים המקצועיים יותר.