עדכון פנדה 4.0 – מאי 2014

אחרי יותר משבוע של תחושות ריקוד באויר, מאט כץ אישר: עדכון פנדה 4.0 התחיל להתגלגל ב 20/5.

הטרמומטר מימינכם מראה את מידת השינויים אתמול. אם אתם רואים מס' גדול מ 70, סימן שמשהו עוד קורה…

לפי הדיווחים של גוגל, כ 7.5% מהשאילתות הושפעו במידה שמשתמש ממוצע מבחין בה, אולם, לטענתם, מידת ההשפעה שונה משפה לשפה. בכל מקרה, מדובר בעדכון גדול.

עדכוני פנדה, נועדו (באופן תיאורטי) לטפל בתכנים לא איכותיים ובאתרים ספאמים. עדכוני הפנדה הראשונים פגעו באתרים עם דפים דלים בתוכן, אתרים עם אחוז גבוה מידי של תכנים לא מקוריים וכד'. הפעם נראה שמדובר במשהו אחר.

אל תבלבלו את זה עם עדכון אחר

לגוגל יש טריק קבוע: לבלבל אותנו עם שני עדכונים יחד. וכך עשו גם הפעם: ב 16/5 שוחרר עדכון pay day loan 2.0. הקפיצה שרואים ב MOZCAST  ואולי הרגשתם אותה בתאריך הזה מיוחסת בעיקר ל pay day ולא לפנדה. איך תדעו ממי נפגעתם? עדכון ה  payday פוגע אך ורק בשאילתות בתחום מפוקפקים (הלוואות, הימורים, פורנו וכו'). הפגיעה שלו חזקה יותר בעוצמה אבל מצומצמת מאד מבחינת טווח האתרים בו היא פוגעת.

מה קרה בפנדה? מי נפגע? מה נשתנה?

בינתיים נראה שיש הרבה תזוזות, רובן קלות אבל פה ושם רואים שינויים חדים בדירוגים. רוב האתרים לא נפגעו/זינקו רוחבית אלא נקודתית.

לא בטוח שזה נגמר ועדין קשה לדעת מי הנפגעים הגדולים אם בכלל.

ד"ר פיט מאיירס מ MOZ דיווח על ירידות משמעותיות ב ebay, אבל גם הוא עדין לא בטוח שיש קשר לעדכון.

כאן בארץ, בדקתי את האתרים הגדולים: אותם אתרים שרואים כמעט בכל חיפוש: אתרים ממשלתיים, ויקיפדיה, דפי זהב, B144, פייסבוק. לא זיהיתי באף אחד מאלה שצויינו כאן שינוי גורף. ראיתי עליות קטנות וירידות קטנות כמו בכל האתרים האחרים שבדקתי. (בדפי זהב הבחנתי בקצת יותר ירידות, אבל זה עדין לא משהו מובהק).

ה ON PAGE איבד מערכו

אז מה בכל זאת ראיתי? ראיתי לא מעט שינויים בתוצאות המרובות המוצגות פר אתר. כלומר, בדפי תוצאות רבים בהם הוצגו עד היום מס' תוצאות מאותו אתר, מוצגת עכשיו תוצאה אחת בלבד, וגם ההיפך.

הדפים שגוגל בחר להסיר מתוצאות החיפוש, במקרה של תוצאות מרובות מאותו אתר, היו כולם דפים עם אופטימיזציית יתר: דפים שיד מקדם אתרים טרי ומלא מוטיביציה טיפלה בהם. דפים בהם ביטוי המפתח שולב בצפיפות מוגזמת בטקסט והוחדר באגרסיביות בכל כותרת וכותרת משנה בדף.

דפים חדשים שנוספו כתוצאות מרובות היו דפים שעד היום גוגל אהב פחות: דפים  שכתב אותם איש אמיתי ולא מקדם אתרים…

בנוסף לשינוי בכמות הדפים המוצגים פר אתר,  ראיתי מקרים שגוגל שינה את הבחירה שלו לגבי איזה דפים להציג. שימו לב האם גוגל החליף את הבחירה שלו בתוך האתר. במקרה כזה, אולי לא תראו שינוי בתנועה, אבל צפוי שינוי באחוז ההמרות.

יש לכם תוכן לא מקורי – הרווחתם!

אם ציפיתם לפנדה שפוגעת בתוכן לא איכותי, תוכן ברמה נמוכה, תוכן משוכפל וכו' – אני יכולה לומר בודאות שזה לא זה.

אני לא רוצה להראות דוגמאות בשביל לא לפגוע באף אחד. אבל תאמינו לי: אין לכם מושג איזה תוכן זבל התקדם בפנדה הזו! גם תכנים מועתקים, שגוגל מזהה שהם לא המקור, לא נפגעו בעדכון הזה ובמקרים מסויימים התקדמו!

דפי אגרגציה (קטגוריות, תגיות וכו') ללא תוכן מקורי ודפים עם כמויות טקסט קטנות, כמו שחשבנו שגוגל לא אוהב, לא נפגעו. להיפך, במס' מקרים, דפים כאלה הצטרפו לתוצאות המרובות שגוגל מראה פר אתר או החליפו דפים אחרים שהוצגו באתר זה.

לסיכום, מהמעט שניתן לראות בשלב הזה, נראה שגוגל פגע בדפים עם אופטימיזציית יתר. בנוסף, נראה באופן כללי שהמשקל שגוגל נותן לאופטימזציית און פייג', ירד. יחלפו עוד כמה ימים עד שניתן יהיה לראות, להבין ולנתח באופן מלא את תוצאות העדכון הזה. בגוגל אומרים שצפויה סדרת עדכונים שתמשיך את אותו הכיוון ולכן חשוב להבין מה קרה פה ולאן זה הולך. מבטיחה להמשיך לעקוב ולעדכן. ממש כאן בסוף הפוסט. מה אתם ראיתם? ספרו בתגובות.

על אודות מיכל כהן

מייסדת ומנהלת חברת WebGuru (וובגורו) לקידום אתרים בגוגל, הקמת אתרים ושירותים נילווים. עוסקת ב SEO ושיווק באינטרנט החל מ 2007, מהנדסת תוכנה וסטטיסטיקאית (B.Sc אונ' ת"א), נשואה ואמא ל 3. עוד על מיכל באתר וובגורו

4 תגובות על עדכון פנדה 4.0 – מאי 2014

 1. תודה מיכל על ההשקעה ועל הסיכום.יכול להעיד על תוצאות דומות מהצד שלי.

 2. מאת איתי ברנר‏:

  באתר המשחקים שלי שהוא כולו מקורי מבחינת טקסטים, ראיתי ירידה קטנה של 10% בערך…

  לעומת זאת באתר של הקודים (http://www.codim.org.il) אני רואה כבר כמה חודשים עליות וירידות עם כל עדכון של פנדה. מדובר באתר שמרכז קודים למשחקים, כך שמן הסתם יהיו בו גם תכנים שנמצאים באתרים אחרים, אבל זה עדיין מעצבן שיום אחד יש בו 100% תנועה, ואחר כך היא נופלת בעשרות אחוזים למשך כמה חודשים….

  • מאת מיכל כהן‏:

   שווה לחקור מה קורה שם בקודים. הוא נפגע גם עכשיו בפנדה הגדול? צריך לראות איזה דפים נפגעים ואיזה לא, אם זה קשור לדירוגים בגוגל או אולי בכלל לא. לגבי מקוריות התוכן, לדעתי זה לא הענין, אבל בשביל להיות שקטה ובטוחה, הייתי דואגת כל הזמן להוסיף לאתר הזה תכנים מקוריים. זה יכפה על הלא מקוריים שאתה חייב לשים. אני מכירה איש תוכן מעולה אם אתה צריך :-)
   ובלי שום קשר לפנדה, יהיו גם פינגוינים, אז תקצץ קצת מקישורי הפוטר

   • מאת איתי ברנר‏:

    אני צריך לבדוק איזה מהם עדיין רלוונטים. בקשר לתוכן זו עבודה די סיזיפית, כמו שאמרת, הסנדלר הולך יחף :-) . כנראה שאין דבר כזה הכנסה פסיבית באמת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>