שגיאות ב – GWT

מהם סוגי השגיאות השונות ב – GWT ועד כמה אני צריך להיות מודאג מהן?

תשובת מדריך קידום אתרים Inlight:

כלי מנהלי האתרים מציג בפני בעלי אתרים את כל השגיאות האפשרויות בהן העכביש של גוגל נתקל בעת שהוא מנסה לגשת אל האתר. למרות שלאחרונה גוגל החל לסדר את האתרים של המשתמש לפי כמות הדיווחים על שגיאות שנמצאות בהן, מי שלא מתמצא בבניה ותחזוקה של אתרים על בסיס יום יומי, עשוי למצוא את עצמו הולך לאיבוד בן סבך השגיאות השונות.

אילו שגיאות קיימות בכלי מנהלי האתרים

כלי מנהלי האתרים מציג את מספר השגיאות שזוהו על גבי ציר זמן

שגיאות DNS – שגיאות DNS מתייחסות לשרת שאמור לתרגם את הכתובת הפיזית של האתר שמורכבת ממספרים לכתובת רגילה. אם גוגל לא מצליח ליצור קשר עם שרת ה – DNS למשך מספר ימים רצופים, דפים מסוימים עשוים להעלם מתוצאות החיפוש, אך בפועל מדובר בבעיה שלא גורמת להעלמות של האתר מתוצאות החיפוש ברוב המכריע של המקרים. לעומת זאת, שרת DNS לא יציב יכול לגרום לאיטיות בזמן עליית האתר ולהשפיע לרעה על דירוג באתר בתוצאות במקרים מעטים (בערך 1% מתוצאות החיפוש לפי גוגל).

קישורית שרת – במקרה הזה, גוגל לא מצליח לגשת אל דפים ספציפים באתר עקב בעיה בשרת כמו חוסר מענה או זמן תגובה ארוך מדי. אם דפים אלו עודכנו לאחרונה או שמדובר בדפים שנטענים באופן דינאמי, ייתכן שגוגל לא יכול להציג את הגרסה המעודכנת ביותר שלהם בתוצאות החיפוש. אם מספר השגיאות הוא גדול במיוחד יחסית למספר הדפים הכולל באתר, חשוב לבדוק שאין בעיה קבועה בשרת, מכיוון שאז רוב הסיכויים הם שגם הגולשים סובלים מכך.

חסימת גישה דרך קובץ Robots.txt – קובץ Robots.txt הוא קובץ שלמעשה אומר לרובוט של גוגל באילו עמודים מותר לו לבקר ובאילו לא. אם הקובץ לא מוגדר נכון, ייתכן שעמודים חשובים באתר לא ייסרקו או שהאתר כולו לא ייסרק כלל!

למרבה המזל, גוגל יודע להציג את תוכן הקובץ ואת מספר הדפים המדויק שנחסמו, אך על מנת לבצע שינויים בקובץ, יש להעלות אותו מחדש דרך השרת עצמו.

קובץ Robots.txt, כלי מנהלי האתרים

קובץ Robots.txt כפי שמופיע בכלי מנהלי האתרים

גישה נדחתה ועמודים שלא נמצאו – אלו שגיאות שמופיעות כאשר הגישה לעמוד מסוים נמנעת באופן אקטיבי דרך השרת או שעמוד מסוים לא נמצא. השגיאה יכולה להיווצר מקישור שבור, או הגדרות לא נכונות של ספריות על השרת. אם המקור של הקישור הוא מהאתר עצמו, אפשר פשוט לתקן אותו, אך אם מדובר בקישור מאתר אחר, ייתכן שיש צורך לפנות לבעל האתר על מנת שיתקן אותו. (בהנחה שלא מדובר באתר שנוצר באופן אוטומטי).

יש גם עמודים שאמנם נמצאים על השרת, אבל נראים ריקים. גוגל מתייחס אליהם כ – SOFT 404.

אם יש מספר רב של עמודים שלא נמצאו, גוגל אמנם לא מעניש את האתר באופן אקטיבי, אבל הרובוט שלו מבזבז זמן רב על ניווט בין קישורים שבורים במקום לסרוק דפים תקינים, ולכן כמות הדפים הטובים שנסרקים כל יום פוחת.

על אודות מיכל כהן

מייסדת ומנהלת חברת WebGuru (וובגורו) לקידום אתרים בגוגל, הקמת אתרים ושירותים נילווים. עוסקת ב SEO ושיווק באינטרנט החל מ 2007, מהנדסת תוכנה וסטטיסטיקאית (B.Sc אונ' ת"א), נשואה ואמא ל 3. עוד על מיכל באתר וובגורו